Przesuszony naskórek wygląda bardzo nieestetycznie – uwydatnia zmarszczki, tym samym dodając lat; łuszczy się, pęka, swędzi, piecze… Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne – sezon grzewczy, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, wiek okołomenopauzalny, a nawet problemy z tarczycą. Domowych sposobów na nawilżenie skóry jest bardzo dużo, lecz gdy te zawodzą, warto skorzystać z szerokiej oferty gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Na pewno będzie to udana inwestycja we własny wizerunek, gdyż odpowiednio nawilżona skóra odmładza – jest napięta, gładka, miękka, ma lepszy koloryt i bardziej sprężystą strukturę. Co wybrać? Wszystko zależy od wieku, typu cery oraz stopnia przesuszenia skóry.
Zabieg kwasem hialuronowym
Jest to chyba najczęściej wybierany zabieg nawilżający w gabinetach kosmetycznych. I nic dziwnego – potrafi podnieść poziom nawilżenia skóry nawet o 40%. Gwarantuje to efekt znacznego wygładzenia zmarszczek i ogromną poprawę elastyczności skóry. Zawdzięczamy to wyjątkowym właściwościom kwasu hialuronowego, który ma zdolności higroskopijne (jeden gram kwasu potrafi wiązać aż do trzech litrów wody). Zabieg jest odpowiedni dla alergików – kwas hialuronowy nie uczula, jest substancją bardzo przyjazną dla naszej cery, bowiem jest naturalną substancją występującą we wszystkich tkankach naszego organizmu. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, po nałożeniu na skórę specjalnego, znieczulającego kremu. Kwas wprowadzany jest za pomocą kaniuli. Po tym etapie lekarz „modeluje” twarz, ugniatając znajdujący się pod nią żel. Drugim etapem jest wprowadzenie wzdłuż dolnej linii twarzy polidioksanonu – rozpuszczalnej substancji syntetycznej, która pobudza organizm do produkcji kolagenu i własnego kwasu hialuronowego. Pozwala to na wygładzenie bruzd i korekcję owalu twarzy. Taka kuracja będzie odpowiednia dla każdego typu cery. Szczególnie godna polecenia będzie dla kobiet w wieku postmenopauzalnym, czyli 60+.
Sonoforeza
Ten zabieg jest mniej inwazyjny i odpowiedniejszy dla młodszych kobiet. Polega na wtłaczaniu za pomocą ultradźwięków substancji aktywnych: witamin i peptydów. Najczęściej wykonuje się go po peelingu kawitacyjnym, aby oczyścić skórę z bariery składającej się z tłuszczu, brudu i martwego, zrogowaciałego naskórka, która mogłaby uniemożliwiać wnikanie specyfików odżywczych, aplikowanych w trakcie kuracji. Sonoforeza jest także specyficzną formą masażu, poprawiającą ukrwienie naskórka i inicjującą jego regenerację. Rozjaśnia skórę, wspomaga naturalną produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, a także w pewnym stopniu ujędrnia mięśnie twarzy. Wspaniale sprawdzi się w przypadku skóry trądzikowej. Kurację wykonuje się ok. 2 razy w tygodniu, zaleca się serie 5-9 zabiegów.
Mezoterapia igłowa
Przeznaczona dla pań w każdym wieku, które borykają się z problemem suchej skóry. Może być traktowana jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Bez obaw można ją łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Substancje aktywne są podczas mezoterapii wstrzykiwane bezpośrednio pod naskórek, co pozwala na ominięcie bariery naskórkowej, na której „zatrzymuje się” większość aplikowanych kosmetyków, uniemożliwiając im wniknięcie w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu możemy mieć pewność, że substancje aktywne zostaną w stu procentach wykorzystane w głębokich warstwach skóry. Stosowanie mieszanki substancji rewitalizujących stymuluje skórę do intensywnej regeneracji, produkcji elastyny i kolagenu. Preparaty stosowane w mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu zawierają przeważnie tak potężne przeciwutleniacze, jak witaminy A, E i C (eliminują one wolne rodniki, odpowiedzialne za proces starzenia się skóry). Taki sposób dostarczania witamin potęguje dodatkowo ich działanie. Ponadto w składzie specyfików mogą występować wyciągi z alg, zielonej herbaty, kwas hialuronowy, biotyna (znana także jako witamina H), koenzymy przyspieszające odbudowę tkanek, kwasy nukleinowe. Analogicznie jak w przypadku zabiegu kwasem hialuronowym, przed rozpoczęciem nanosi się na skórę maść znieczulającą. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, zaleca się powtarzać zabieg co 7-30 dni (w zależności od potrzeby) od 4 do 6 razy.
Transdermalporacja
Bardzo nowoczesna i nieinwazyjna metoda nawilżania skóry, która przez wielu jest uważana za lepszą alternatywę mezoterapii igłowej. Odbywa się dzięki zastosowaniu specjalnego urządzenia, które generuje falę prądu, tworzącą w strukturze skóry specjalne kanaliki wodne, poprzez które do głębszych warstw skóry (skóry właściwej i tkanki podskórnej) wprowadzane są skoncentrowane substancje aktywne. Skład stosowanych kosmetyków może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Poza tymi o właściwościach nawilżających wyodrębniamy także przeciwstarzeniowe, wyrównujące koloryt skóry, spłycające blizny, wyszczuplające, stymulujące porost włosów, a nawet antycellulitowe!
Maska algowa
Stosunkowo tania kuracja, często stosowana w zestawie z zabiegami oczyszczającymi: mikrodermabrazją lub innego rodzaju peelingami. Algi są niezwykle bogate w naturalne substancje odżywcze, w znacznym stopniu poprawiające stan nawilżenia skóry. To prawdziwa kopalnia aminokwasów, pierwiastków, witamin. Mają silne właściwości kojące, doteksykujące , antyzapalne, normują ilość wydzielanego sebum. Taki zabieg w szczególności polecany jest kobietom bardzo młodym, borykającym się z problemem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych przy jednoczesnym przesuszeniu skory. Wbrew pozorom, jest to dość często spotykana sytuacja.
Chociaż odpowiednie nawilżenie skóry jest niezbędne do utrzymania jej zdrowia i nienagannego wyglądu, a także stanowi świetną alternatywę dla różnego rodzaju liftingów, to zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg, musimy zachować szczególną ostrożność. Jeśli jesteśmy w trakcie ciąży, karmienia piersią, cierpimy na choroby nowotworowe i różnego rodzaju alergie, technikę zabiegu i skład stosowanych kosmetyków powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Każdy zabieg jest ingerencją w nasz organizm, która może mieć swoje skutki uboczne.